RAKOUSKO III.

Zamčeno
Alois
Příspěvky: 1872
Registrován: 23 dub 2011, 00:08
Bydliště: OSTRAVA!!!

RAKOUSKO III.

Příspěvek od Alois »

Zatím jen rámcové informace. Navrhuji jet do Rakouska kolem 27.7. na 4 dny a návrat domů individuálně, kdo jak chce. Tentokrát budeme někde kolem Gmundenu či Bad Ischlu cca 580 km z OVY. Odtud plánuji určitě Berchtesgaden (asi to mám napsáno špatně), Orlí hnízdo a Grossglockner Alpenstrasse resp. Fuscher Torl. Odtamtud není daleko do Schladmingu, lanovkou na Dachstein 2800 m apod.

Opět to bude pohodovka, poznávačka a klasické choprování po pěkných alpských cestách.

Podrobnosti budu postupně přidávat.
JARDA
Příspěvky: 77
Registrován: 25 srp 2011, 19:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: RAKOUSKO III.

Příspěvek od JARDA »

Ahoj Alois , podobnou akci plánujem s Mirkem v září v termínu 18.9-21.9 . 2014 . Letní kalendář akcí je tak nabitý , že se účast na nich stává problematickým. Tebe jako pořadatele pak mrzí starosti kolem dokola a s výsledkem nula.
Jarda
Alois
Příspěvky: 1872
Registrován: 23 dub 2011, 00:08
Bydliště: OSTRAVA!!!

Re: RAKOUSKO III.

Příspěvek od Alois »

Jardo, vůbec nic se neděje. Je to otázka dovolené atd. My zase jindy nemůžeme, proto pojedeme i sami.
Alois
Příspěvky: 1872
Registrován: 23 dub 2011, 00:08
Bydliště: OSTRAVA!!!

Re: RAKOUSKO III.

Příspěvek od Alois »

Odjezd do Rakouska je v neděli 27.7. Ubytování si lze zařídit ve Stroblu, Gosau či Bad Ischlu. Grossglockner a Orlí hnízdo je plánováno na pěkné počasí. Délka pobytu dle rezervace ubytování - 4-7 dní.
Alois
Příspěvky: 1872
Registrován: 23 dub 2011, 00:08
Bydliště: OSTRAVA!!!

Re: RAKOUSKO III.

Příspěvek od Alois »

Jen pro informaci zde dávám link na ukázkovou trasu:

http://goo.gl/maps/iw6hf

Je to jen jedna z mnoha krás a za jeden týden se to nedá stihnout. Ubytko lze sehnat za 29 EUR/os/noc vč. snídaně
Alois
Příspěvky: 1872
Registrován: 23 dub 2011, 00:08
Bydliště: OSTRAVA!!!

Re: RAKOUSKO III.

Příspěvek od Alois »

Původně jsme plánovali pobyt v Rakousku na 4 dny, ale nakonec jsme se vrátili až jedenáctý den. Zkrátka se nám z té krásy a pohody nechtělo. Celou dobu jsme kroutili hlavami nad vyjádřením jednoho kamaráda, že "proč jezdit do Rakouska na motorce, když tam nic není a ani ty služby za moc nestojí".

Bohužel při návratu jsme se už 5km před našimi hranicemi dost naštvali na nekvalitní silnici typu CZ a po silnici ze Znojma do Lechovic lítaly slova, která zde nebudu publikovat. Proč? Povrch silnice je přímo nebezpečný (je tam i značka Nebezpečná silnice) a někteří čeští šoféři bezohlední magoři. Velmi rychle jsme se v česku aklimatizovali. Stav silnic je naše obrovská ostuda před našimi západními sousedy.

Vyjeli jsme v neděli 27.7. s Martou za pěkného počasí. Vše v pohodě, až do Gmundenu. U pumpy jsem si všiml, že je výfuk něčím zbarvený a jakoby pokypaný. Jeli jsme suchou stopou, tak jsem byl překvapen z tvrdého povlaku na výfuku. Chvíli jsme uvažovali a nakonec mi svitlo. Nic vážného. Je to hádanka - viz fotka: Od čeho je výfuk zafláganý?

Zvládli jsme to velmi rychle a 540km uteklo. Ubytko super i s garáží, čepovaným pivem, balkón a obrovský pokoj za 36EUR/osobanoc v Aigenu u Stroblu.

První den návštěva Berchtesgadenu - Orlí hnízdo. Je celkem jedno, komu to postavili a myslím si, že si Hitler tu krásu nezasloužil, ale lokalita je fakt úžasná. Na parkovišti před Dokumentačním střediskem bylo vyhrazeno místo pro motorky ZDARMA, u pokladen skříňky na helmy a bundy ZDARMA. Autobus nás vyvezl po úzké silnici k tunelu, který vedl k výtahu. Na zpáteční cestě jsme šoférovi zatleskali, byla to cesta smrti. Malá nepozornost a bylo by po nás. Výtahem nahoru pár sekund a viděli jsme KEHLSTEINHAUS ve výšce přes 1800 m. Nádherný výhled-neměli jsme slov. Perfektní německá organizace nás nenechala někde tvrdnout ve frontě, ale v pohodě počkat na zpáteční bus, kdy bylo nutné nahlásit dobu odjezdu zpět.

Z Berchtesgadenu jsme jeli po silnici s panoramatickým výhledem po ROSSFELDSTRASSE až do výšky kolem 1600 m. Jeli jsme pomalu a každou zatáčku a výhled si vychutnávali. Pak po kotěhulkách a přes rezervaci do Aigenu.
Přílohy
Adolfovo hnízdo.
Adolfovo hnízdo.
IMG_1979w.jpg (148.05 KiB) Zobrazeno 8554 x
Výhled z Orlího hnízda.
Výhled z Orlího hnízda.
IMG_1976w.jpg (66.43 KiB) Zobrazeno 8554 x
Je to v Německu.
Je to v Německu.
IMG_1932w.jpg (168.72 KiB) Zobrazeno 8554 x
Hádanka: Od čeho je výfuk zkypaný?
Hádanka: Od čeho je výfuk zkypaný?
IMG_1905W.jpg (101.52 KiB) Zobrazeno 8554 x
Alois
Příspěvky: 1872
Registrován: 23 dub 2011, 00:08
Bydliště: OSTRAVA!!!

Re: RAKOUSKO III.

Příspěvek od Alois »

Vím, že by s námi rádo jelo několik lidí, ale bohužel nedostali dovolenou. A my byli závislí na dovolené Marty. Proto jsme jeli sami.

Následující den jsem vzal Martu na zadní sedadlo - nebylo jí dobře a vyrazili do Halstatu. Musím konstatovat, že v Rakousku jsou silnice bez vady a vedou i k tomu poslednímu stavení na neuvěřitelném kopci.
Halstatt jsme prošli a fičeli k lanovce na Dachstein jen na pokuk. Pak dále k jezeru Grundlsee a Toplitzsee, kde jsme si dali super leber knoedelsuppe a utíkali před deštěm. GPS se zbláznila a potrápila nás po kopcích. Zastávka v obchodě u jezera Altausseer See se vyplatila. Nějaká češka nám poradila panoramatický výhled na Loseru (1837 m), kde se dalo vyjet na motorce a vidět tu nádheru pod námi. U jezera byly zajímavé loďky a co jsme ještě neviděli veřejně přístupná knihovna v podobě skleněné skříně na břehu jezera!

Mraky se honily a my fičeli přes Bad Ischl do Aigenu. V Aigenu jsme trošku zmokli. Ale čepované pivo to vysušilo.
Přílohy
Cesta na Loser-je tam automatická mýtná brána.
Cesta na Loser-je tam automatická mýtná brána.
IMG_2105w.jpg (94.76 KiB) Zobrazeno 8554 x
Marta v loďce.
Marta v loďce.
IMG_2099w.jpg (145.23 KiB) Zobrazeno 8554 x
Ještě jsem se neviděl řídit.
Ještě jsem se neviděl řídit.
IMG_2065w.jpg (94.41 KiB) Zobrazeno 8554 x
Halstatt.
Halstatt.
IMG_2054w.jpg (132.08 KiB) Zobrazeno 8554 x
Knihovna u Altauseersee.
Knihovna u Altauseersee.
IMG_2101w.jpg (186.3 KiB) Zobrazeno 8554 x
Mýtná brána-na vybraných horských silnicích se vybírá mýto.
Mýtná brána-na vybraných horských silnicích se vybírá mýto.
IMG_2117w.jpg (88.63 KiB) Zobrazeno 8554 x
vahon
Příspěvky: 87
Registrován: 24 dub 2011, 17:55

Re: RAKOUSKO III.

Příspěvek od vahon »

8-) Pěkný, moc pěkný.
Alois
Příspěvky: 1872
Registrován: 23 dub 2011, 00:08
Bydliště: OSTRAVA!!!

Re: RAKOUSKO III.

Příspěvek od Alois »

Ráno v Aigenu pršelo, tak jsme se vydali do solného dolu v Hastattu busem, vlakem, lodí, lanovkou a pěšky. Ano busem do Bad Ischlu, vlakem na druhý břeh jezera v Halstattu, lodí k lanovce a nahoru lanovkou a pak po svých přes visutou vyhlídku na město do dolu. Tam nám nařídili převléct do jejich fáraček, které měly zesílený zadek a vyhnali nás před díru. Vevnitř bylo jen 8 stupňů, ale hnali nás tak, že nám bylo horko. Tož důl pěkný, atrakce jízdy na skluzavce byla fajn, nějaké video a laserové show a pak vláčkem na povrch dolu. Hodně zajímavé, dobře zorganizované a je překvapující, že se důl nachází ve výšce asi 1000m nad mořem! Jo a měli tam sluchátka s průvodcem v češtině (to jsme zjistili až poté).
Zpět do přístavu jme šli pěšky - velmi pěkná procházka, kdy bylo pořád vidět na město shora i na jezero. Bohužel pohled na krásné domky je jen pozlátko. Při bližší prohlídce jsou domky celkem zdevastované, ale není se co divit, kdo by je opravoval a proč? Ve městě se parkovat nedá, tak se parkuje mimo město - u tunelů. A lidi tam asi nemají z čeho žít-kromě turistického ruchu.
Zpátky zase lodí a v Bad Ischlu letmá prohlídka centra a kolonády. Něco jsme si museli nechat i na příště. Ale takový výlet se prodraží - vstupenky 48E, vlak+bus +loď dalších asi 30E a že bychom ušetřili na zmrzlině? To určitě ne!.
Přílohy
V Bad Ischlu.
V Bad Ischlu.
IMG_2234w.jpg (126.61 KiB) Zobrazeno 8541 x
Pohled shora na městečko, malé ale krásné.
Pohled shora na městečko, malé ale krásné.
IMG_2219w.jpg (104.35 KiB) Zobrazeno 8541 x
Visutá vyhlídka - není tam skleněná podlaha.
Visutá vyhlídka - není tam skleněná podlaha.
IMG_2162w.jpg (121.01 KiB) Zobrazeno 8541 x
Skluzavka v dole-tato byla delší.
Skluzavka v dole-tato byla delší.
IMG_2199w.jpg (105.11 KiB) Zobrazeno 8541 x
Alois
Příspěvky: 1872
Registrován: 23 dub 2011, 00:08
Bydliště: OSTRAVA!!!

Re: RAKOUSKO III.

Příspěvek od Alois »

Další den v Aigenu opět pršelo. Udělali jsme si odpočinkový den. To jsme ještě nevěděli, že když prší v Aigenu, tak většinou je všude jinde obstojně.
Odpoledne jsme šli v dešti do Stroblu cca 4km. Chystal se tam Seefest tak všichni makali a stavěli stany, lavice, stoly atd. Na autobusovém nádraží byl bufet-něco takového a na stole prospekty. Bral jsem jeden po druhém a koukal, jestli tam není mapa Stroblu nebo Wolfgang see. Už jsem odcházel a vyběhl chlapík a podával mi mapu a ukazoval, kde jsme a kde centrum. Byl jsem překvapen a po prohlídce města resp. městečka jsme si k němu do knajpy sedli. Čepované pivo, kouřilo se tam, tak Marta byla spokojená a postupně jsme ochutnávali jeho hranolky, pivo, nějaký kuřecí srágory atd. Bylo to příjemné posezení, takové normální prostředí asi jak kdysi ve Svinově na nadražu na stojaka.

Ráno jsme vždy čekali na 10.00 hodinu, co řekne počasí. A tentokrát řeklo: Valte na Grossglockner. Tak jsme sedli na motorky a se zastávkou na panoramatické vyhlídce v rezervaci jsme dojeli přes Bruck k mýtné bráně. Jak správně Rosťa poznamenal, tak posledně (v roce 2011) mýtné stálo 18E a letos už 24E. Za tyto peníze jsme dostali plánek Hochalpenstrasse a nálepky. Bylo úžasné počasí, ale hodně aut a motorek. Jeli jsme sice plynule, ale asi tak 40km/h. Na Fuscher Torlu bylo vidět vše kromě Grossglockneru - nejvyšší hory Rakouska, skoro 3800m vysoké. Na Edelweisšpici bylo otevřeno, tak jsem chtěl vzít Martu jako spolujezdce, když mě tak posledně Rosťa postrašil, že to není lehké. Ale zrovna jela banda s autama, ale hodně starýma odhad 30-40 léta. Optal jsem se a ostravak říká-jo, jeďte tam oba, je to v pohodě. Uvažoval jsem, jak s těmi auty pojedou dolů z kopce a čím budou brzdit?

Měl jsem o M strach, ale zvládla to lépe než na jedničku. Ve výšce 2600 m se dost blbě dýchá, tak jsme vrchol obešli a jeli dolů resp. do Franc Jozef Hohe na ledovec Pasteze a blíž ke Glockneru, který jsme měli jako na dlani a byl úžasný. Několik fotek zpečetilo zážitek a jeli jsme přes Heiligenblut a po zastávce na občerstvení zpět na Torl a dolů z kopce směr Bruck a Aigen. Ještě na vrcholu jsem musel spravit světla-přídavné, nesvítily. Ale povedlo se, zarezavělé kontakty na relé.

Ještě poznámku. Do kopců jsem chtěl Martu trochu potrápit, tak jsem tomu přidal a motorka 3x zaškubala a dlouho jí trvalo, než se rozjela. Marta nalepená na mě se mi posmívala, že mi to nejede. Fakt nejelo. Jasně, řídký vzduch a snad i svíčky stávkovaly zrovna v té době. Startovalo to na 1 válec. Ale za to při sjíždění to pěkně střílelo z výfuku, heč. Takže ohnivá jízda jako kdysi s Jimym se letos nekonala.
Ale dojeli jsme ve zdraví a v pohodě a večer u piva a doutníku jsem pozoroval rozzářené oči Marty, jak byla Grossglocknerem nadšena. Nedivím se. Vše nám vyšlo.
Přílohy
Marta, Grosglockner a Pasterze.
Marta, Grosglockner a Pasterze.
IMG_2314w.jpg (85.88 KiB) Zobrazeno 8538 x
Na tom nejvyšším vrcholu, kam se dá vyjet po kostkách za sucha.
Na tom nejvyšším vrcholu, kam se dá vyjet po kostkách za sucha.
IMG_2297w.jpg (93.38 KiB) Zobrazeno 8538 x
Není co dodat, v pravo Edelweisšpice.
Není co dodat, v pravo Edelweisšpice.
IMG_2273w.jpg (104.17 KiB) Zobrazeno 8538 x
Mýtná brána na Grossglocknerhochalpenstrasse.
Mýtná brána na Grossglocknerhochalpenstrasse.
IMG_2263w.jpg (126.57 KiB) Zobrazeno 8538 x
Ecce Rakousko! - vše v jednom! Charakteristická fotka.
Ecce Rakousko! - vše v jednom! Charakteristická fotka.
IMG_2255w.jpg (60.59 KiB) Zobrazeno 8538 x
Strobl a Wolfgangsee.
Strobl a Wolfgangsee.
IMG_2251w.jpg (91.04 KiB) Zobrazeno 8538 x
Alois
Příspěvky: 1872
Registrován: 23 dub 2011, 00:08
Bydliště: OSTRAVA!!!

Re: RAKOUSKO III.

Příspěvek od Alois »

A když už jsme byli u jezer, tak po přesunu do penzionu v Gossau jsme měli za 1 den objet několik velkých jezer. Nemá cenu popisovat dojmy a pocity například cestou kolem Altersee - připadal jsem si jako na Francouzké riviéře. Všechno načančané, voda azurová, horko, cesty ucpané zasmolenými kolařema, ženskýma za volanty drahých aut, děckama, psama i kočkama a všude turisti. Ale jinak klid a pohoda, příroda, super zázemí. Objeli jsme za ten den (asi 260km) celkem 8 jezer a u Mondsee se vykoupali. Takže: Gosausee, Hallstatersee, Offensee, Traunsee, Altersee, Mondsee minuli jsme Wolfgangsee pak Fuschlsee a Hintersee. Náhodou-díky objížďce jsme kousek od Hintersee objevili úžasný kaňon, hodně hluboký a dlouhý. A pak na zastávce na hlavní silnici byla čurpauza. Nějaký hošík na silničce tam kolem nás otáčel a jel si projet zatáčky znovu. Pozdravili jsme se a za chvíli jel zpátky. Už se zvedal koukal na nás - spíš na Martu, tak jsem na něj mávnul a najednou byl v příkopě a začal brzdit a v leže narazil do svodidel zatáčky. Motorka rozbitá, kryty dolámané i blatník, něco vyteklo, kufr utržený- celkem dost škody. Letěli jsme tam a pomohli mu zvednou motorku, ale byl OK. V šoku. Říkal, vždyť jsem jel pomalu. Ano, jel jsi tak 60-70 víc ne. Jo, ale nevím, co se stalo. Nabídli jsme mu pomoc, ale byl OK. Říkal, že si odvoz zajistí a nic nepotřebuje, tak jsme jeli dál. Z toho plyne ponaučení: Dokud je motorka v pohybu, tak se věnuj řízení a nečum po babách!
O té chvíle jela Marta dost opatrně a pomalu. Netušil jsem, že se bála. Posledních 10km jsme zažili déšť, spíš liják a hromy blesky divo bily. Večer jsme šli na Kapelfest do místní dědiny, ale lilo a lilo jak z konve.

Pak jsme objeli masiv Dachstein směrem od Schladmingu resp. Ramsau. Koukli jsme i na penzion, kam jezdíme lyžovat. Projeli se po kopcích, které známe jen pod sněhem a konečně byl vidět Dachstein jako vymalovaný (necelých 3000m). Z Gosausee byl vidět ledovec na Dachsteinu, na kterém se lyžuje i v létě. Ale ani v zimě to lyžování tam není nic moc. V létě vypadá jinak.

Během dalších dnů jsme se přemístili do Neuerkirchenu a navštívili další jezera Almsee a Longbathsee a přilehlé kopce. Něco jsme absolvovali v dešti jen tak, ať nevychladneme i pěšky se chodilo. Zkrátka ať svítí či prší v Rakousku je pořád co vidět.
Přílohy
Longbathsee a velká mořská víla.
Longbathsee a velká mořská víla.
IMG_2478w.jpg (94.44 KiB) Zobrazeno 8538 x
Hora Traun a po ní Traunsee.
Hora Traun a po ní Traunsee.
IMG_2449w.jpg (84.42 KiB) Zobrazeno 8538 x
Gosausee - vypadá to jako kýč, ale je to foto.
Gosausee - vypadá to jako kýč, ale je to foto.
IMG_2391w.jpg (117.44 KiB) Zobrazeno 8538 x
Ledovec na Dachsteinu.
Ledovec na Dachsteinu.
IMG_2387x.jpg (67.98 KiB) Zobrazeno 8538 x
Vlevo Dachstein a vpravo nahoře stanice lanovky s proskleným výhledem.
Vlevo Dachstein a vpravo nahoře stanice lanovky s proskleným výhledem.
IMG_2368w.jpg (81.41 KiB) Zobrazeno 8538 x
A ještě jednou detail Grossglockneru.
A ještě jednou detail Grossglockneru.
IMG_2302w.jpg (61.4 KiB) Zobrazeno 8538 x
Alois
Příspěvky: 1872
Registrován: 23 dub 2011, 00:08
Bydliště: OSTRAVA!!!

Re: RAKOUSKO III.

Příspěvek od Alois »

Asi nemusím připomínat, že kliknutím na fotku se roztáhne po obrazovce.

Návrat domů jsme pořád odkládali. Není se co divit. Známe ten pocit z minulých let, na motorce z loňska několikrát. Ujeli jsme asi 1650km, motorky šlapaly bez problémů - až na ten výfuk. Marta jela výborně - neměl bych chválit, ale snad nebude mít čas to číst celé. Žádná kolize, žádný problém, řidiči ohleduplní, lidi příjemní, necítili jsme po vstupu do hospody, že už na nás číhají a snaží se okrást, penziony pěkné no a ty silnice.......

V penzionu Fanni, který byl hned u cesty a měli tam hospodu, nám nabídli dát motorky do garáže-taky hned u cesty. Tak jsme je zaparkovali a čekali, že je na noc zavřou. Na druhý den koukám a garáž nemá vrata. A co v ní bylo? Nová pásová pila na železo, svářečka-trafo, ponk, nové sudy s olejem Castrol 5W-40 i s dodacím listem, kola, vozík za auto, enduro, CO svářečka a několik bomb, spousta materiálu v pozinku, vercajk a další materiál. Hádanka číslo dvě: Jak dlouho by toto vše vydrželo v české garáži u silnice?

I když se nám moc domů nechtělo, stejně jsme se těšili. Cesta uběhla rychle až po hranici, pak už to byly nervy. Probudili jsme se ze snu zcela úplně na parkovišti u pumpy Shell v Kocourovci u OL - viz foto. To jsme i cítili domov. V kufru jsme vezli 2 ks leber knoedel a hned po příjezdu domů Marta nelenila a udělala leber knoedelsuppe. Chutnala jako v Rakousku.

Bylo nám tam dobře. Ale ať si kdo chce co chce říká- všude dobře, doma nejlépe.
Přílohy
Líberknédelzupe-tak mě to učila vyslovit servírka u Grundlsee.
Líberknédelzupe-tak mě to učila vyslovit servírka u Grundlsee.
IMG_2498w.jpg (69.56 KiB) Zobrazeno 8538 x
Taky jí chutnalo.
Taky jí chutnalo.
IMG_2495w.jpg (86.73 KiB) Zobrazeno 8538 x
A JSME DOMA!!! U Shellu v Kocourovec-Přáslavice.
A JSME DOMA!!! U Shellu v Kocourovec-Přáslavice.
IMG_2493w.jpg (145.1 KiB) Zobrazeno 8538 x
A to je ta garáž.
A to je ta garáž.
IMG_2491w.jpg (80.83 KiB) Zobrazeno 8538 x
Alois
Příspěvky: 1872
Registrován: 23 dub 2011, 00:08
Bydliště: OSTRAVA!!!

Re: RAKOUSKO III.

Příspěvek od Alois »

Pár čísel:

1650km krát průměr (můj DG žere i 6,5) 5,8l/100km = 95,7 l. Tankovali jsme u levných pump do 1,4 E/l - kromě dálnic = 134EUR, ČSOB mi to při platbě kartou účtuje za 28,20Kč/EUR - 3800,-Kč.
Známka 150Kč. Vstupné + mýtné - dle potřeby - 80EUR. Ubytko průměr od 30 do 37.5 EUR/os/noc - 34*11=374 EUR
Celkem: cca 600EUR/os/11 dní - tj. cca 17000,-Kč bez stravy.
Marta
Příspěvky: 235
Registrován: 01 úno 2012, 19:01

Re: RAKOUSKO III.

Příspěvek od Marta »

Ahoj kamarádi.
Proletěla jsem očima článek a hlavně fotky, které mě opět vrátily do té nádherné atmosféry dovolené. Osobně ji považuji za svou nejhezčí. Každý užíváme volna tak, aby nám bylo dobře, nabrali jsme síly, odpočinuli si od množství práce a každodenního stresu a ještě něco zajímavého viděli a poznali. Rozšířili si obzor, znalosti a ve vzpomínkách se k nim mohli vracet. Nemám co dodat..vše pěkně popsal Alois. Zážitků je plno, fotek ještě víc. Tak snad si najdeme čas a podělíme se s vámi všemi v některém osobním setkání o další obrázky. Příští rok máme v plánu opět prozkoumat další kus této krásné země. Už teď se těším. Zdravím všechny. Marta
ruzenalickova
Příspěvky: 84
Registrován: 19 srp 2011, 21:01

Re: RAKOUSKO III.

Příspěvek od ruzenalickova »

Další fotky od Aloise na rajčeti, moc pěkné... http://star-riders.rajce.idnes.cz/Rakousko_III._2014
Zamčeno