GP BRNO - Být či nebýt?

Odpovědět
Radek7777
Příspěvky: 260
Registrován: 16 črc 2016, 20:54

GP BRNO - Být či nebýt?

Příspěvek od Radek7777 »

... a jak říká klasik: "Toť otázka..."

Letos to bylo 70 let od doby, kdy poprvé burácely motocyklové motory na Brněnském okruhu a 55 let od doby, kdy byla Velká cena ČR zařazena do kalendáře Mistrovství světa. Jen na dvou tradičních okruzích na světě se po celou tu dobu bez přerušení jezdí závody motocyklů - nizozemský Assen a právě Brno (je také druhé v počtu závodů MS). A téměř stále MS GP (jen 1983-86 "jen" ME a výpadek v 1992). Vídávali jsme tam hvězdné legendy za řídítky při jejich adrenalinových jízdách, byla to blaženost pro duši motocyklistovu - Surtees, Hailwood, Agostini, Cecotto, Schwantz atd. 8-)
_0000342568__640_cut.jpg
Historie naší Velké ceny ČR je dlouhá, bohatá a bývala pro naše závodníky i slavná. Šťastný, Staša, Havel a téměř se zdálo, že budou i následdovníci - třeba Pešek, Karel "Padája" Abrahám...
A právě kolem tohoto jména se poslední roky točí diskuse, spekulace. O čem? No přece samozřejmě o pěnězích! Karel Abrahám st. skoupil pozemky pod Velkou cenou (prý za desetinovou běžnou cenu pozemků v okolí) a inkasuje za to těžké miliony v pronájmech pro závody, vč.vstupného, pronájmech stánků atd. A inkasuje taky milionové dotace od města, kraje a státu. A světe div se, přesto málem zkrachoval...prý !! Požadavky se násobně stupňují, jde to do stamilionů.... :shock:
Jestli vás to zajímá, tak si o tom počtěte:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kome ... ogp-129242
http://www.motoforum.cz/sport/konec-mot ... epublice-/

Jaký je váš názor, pořádat závody za těchto "nekřesťanských" podmínek? V době, kdy stát těžce krvácí a nejsou finance pro občany na daleko potřebnější věci? V době, kdy požitek z toho "opravdového" závodění už dávno není, co býval? V době, kdy je to především komerce a otázka pěněz bez našich účastníků? Dostane konečně někdo rozum a zatrhne ten "penězovod"? Nebo každý občan rád navíc přihodí ze své (státní) kapsy nějakou tu korunu pro pokračování tradice a taky pro blaho pana Abrahama??? :?: :x
2000-1__640_cut.jpg
Alois
Příspěvky: 1873
Registrován: 23 dub 2011, 00:08
Bydliště: OSTRAVA!!!

Re: GP BRNO - Být či nebýt?

Příspěvek od Alois »

Radku 77777777, toto je super článek, který tu patří a celkem udělá jasno v informacích kolem GP. Je zřejmé, že za vším hledej peníze. O nic jiného nejde. Že by kraji GP přinesla nějaký ekonomický efekt - nedovedu odhadnout. Ale asi nic moc. A že se tam točí velké prachy, o tom nepochybuji. A že by měl stát solit prachy do soukromých kapes - celkem běžná praxe u sportu.

Akorát nevím, zdali není škoda na toto fórum cokoliv dávat. Všiml sis, že zde publikuješ jen Ty a nikdo ani nazareaguje? Asi lidi nečtou, nezajímají se, nemají čas - v tuto covidovou dobu mají plno práce nebo mají strach? Co kdyby? Žijeme zase v totalitě, tak myšlenkové pochody lidí mohou být různé.

No, kdysi chtěl být prezidentem klubu můj zástupce. Já ho předtím neznal, ale byl jsem upozorněn, že je to podrazák. Bydlel v paneláku a měl motorku Y 1900 ustájenou mezi paneláky v domku jeho kamaráda. Muselo být moc pěkně, aby ji vytáhl, nastartoval, očistil a jak banda čučela z oken, tak se předváděl. Většinou ji pak schoval, bo hlásili, že v Německu prší, tak měl strach, aby nezmokla. Na akcích ji garážoval a pořád kontroloval a v dešti zásadně nejezdil. Byl to jediný jeho a manželky majetek, co měli. Byla to jejich chlouba a jeho ego rostlo přímo úměrně s objemem válců a počtem vystrčených hlav z oken paneláku. Neměl pro klub věčně čas a tak jsme si jednou povídali, co celý den dělá.
"O půl třetí přijdu ze šichty, bo robim ve Vitkovicach, sednu do křesla, dam se pivo a usnu. Pak přide roba, zrobi něco k večeři, pak dalši pivo a televiza. Pak du spat bo rano brzo vstavam na šichtu. Sem tam idu na pivo, tak parkrat za tyden."

Od té doby jsem se už ničemu nedivil. Nejvíce práce měli vždy Ti, co nic nedělali. A takoví se snažili klub rozdrbat. No, alespoň jsem se něčemu mezi motorkáři přiučil. Časem jsem zjistil, že hodně energie vložili do klubu lidi, co měli plno jiných aktivit a měli se co otáčet.

Tím jsem Tě nechtěl odradit. Vím, že jdeš z šichty na šichtu a pivo v křesle Ti asi nic neříká. Moc pěkný článek.
Zdenda
Příspěvky: 15
Registrován: 13 kvě 2020, 16:23

Re: GP BRNO - Být či nebýt?

Příspěvek od Zdenda »

Ahoj kluci.
Píšete oba moc pěkně :-) . Já doufám že lidi čtou i něco jiného, bo by se z teho Covidu zbláznili :-) . Jak píšete, sypou se prachy ve velkém do soukroma a ještě do ciziny a my z toho máme prd. Doufám, že nezruší znovu obnovený závod ,,Mezi pavilony" (pokud přijedeš na veteránu máš vstup zdarma). Jezdí tam ty motorky které pamatujete z mládí, stojíš u nich na metr, můžeš do depa, závodí pár metrů od tebe. Toto je stará atmosféra, kde to cítíš jak smrdí olejem a benzínem a toto už se na GP nikdy nevrátí. Zaženou tě daleko za ploty a vidíš míň než v televizi :-) .
Covidu ZMAR :-)
ladislavek
Příspěvky: 87
Registrován: 15 čer 2016, 19:32

Re: GP BRNO - Být či nebýt?

Příspěvek od ladislavek »

Ahoj všichni přátelé jedné stopy. Několik let jsem se podílel na pořádání Barumky i Valašské zimy jako traťový komisař a řeknu k tomu pár slov. Když jsme s tím začínali psal se rok 1984 a my byli čerstvě po vojně. Byli jsme aktivní členové SVAZARMU Žlutava který pořádal motokrosové závody na republikové úrovni. Bylo to za velké pomoci Rudé hvězdy Brno a kdo to nezažil nemá tušení co tohle obnáší. Byly to ne hodny, dny, ale měsíce příprav takových akcí. Přátelé a to bez jediné náhrady na nějaké finance. Techniku na úpravu tratě zapůjčili bezplatně zemědělci a my tam trávili naše mládí. No a pak přišel rok 1990 a všechno šlo do prdele ! ! ! Všem začalo všechno vadit ! ! ! Ať to byli naši odpůrci všeho jako jsou zelení a o těch mocných kteří si tam postavili chalupy a začal jim vadit jak hluk, tak prach se zmiňovat ani nechci. Ovšem poslední tečka byla když neukáznění lidé začali přebíhat uzavřenou trať s dětma na rukách na nepřehledných místech před auty jedoucí i 150km/h. Tak na to už jsem neměl žaludek a všeho jsem se vzdal a semnou spousta dalších. A to chci jen podotknout že se začaly dělat školení komisařů a funkce platit protože to už nikdo nechtěl dělat. A to ti naši všemocní jako je pan Abrahám, Regner a spousta dalších si tam zaměstnávají celé rodiny za ne malé peníze. Jo někdo na ně ale musí vydělat ! ! Závěrem chci jen dodat že už by měl dojít čas a v celém motorsportu by se mělo stát to co ve fotbale. Přátelé je to prostě všechno o penězích a chuti v tomto státě něco dělat. I za nás prostě jezdil ten kdo nato měl a mohl to být sebevětší lempl který se nakonec domrzačil. Mějte se fajn a na každou svini voda zavře. Čau Dakar.
miri1
Příspěvky: 333
Registrován: 01 črc 2015, 22:27

Re: GP BRNO - Být či nebýt?

Příspěvek od miri1 »

Téma opravdu zajímavé, ale už dlouhá léta omílané pořád dokola - ne o tom zda pořádat GP v Brně, ale jen a pouze o tom, kdo to všechno zaplatí, protože jak říká jiný klasik volně řečeno " o peníze se jedná vždy až v první řadě". Pokud to nedotuje stát a tudíž my všichni daňoví poplatníci, tak by už dávno se v Brně nejezdilo GP :( , a slyšet či číst pořád dokola jak ztratí kraj, potažmo ČR (což je takové morální vydírání) atd. atd. atd. už normálního příznivce motorsportu nebaví a když sleduje jak Dorna rok co rok zvyšuje zalistovací poplatky v řádech desítek miliónů korun, tak potom opravdu si lze položit otázku zda tento druh moto víkendu nám stojí za to?? :shock: Kdo se o toto téma nezajímá, tak stačí si přečíst odkazy, které jsou uvedeny výše - jak jsou asi postaveny smlouvy mezi zainteresovanými stranami - a jen z tohoto lze odvodit, že to je tunel na peníze a pokud to nedoplatí státní kasa, tak pá a šáteček.
Já osobně jsem velkým příznivcem road racingu, jehož nejslavnější závod je slavná TT na ostrově Man a kdo alespoň viděl nějaké přenosy, či výběry závodů na youtube, tak za mne ( a říkám to již hodně opravdu hodně let) nějaké závody Moto GP tomu nesahají ani ........ 8-). Tímto jsem vlastně odpověděl asi jako jediný přímo - za mne klidně Moto GP Brno zrušit. Tož tak nějak.....
Alois
Příspěvky: 1873
Registrován: 23 dub 2011, 00:08
Bydliště: OSTRAVA!!!

Re: GP BRNO - Být či nebýt?

Příspěvek od Alois »

Miri1 nemohl bys tu dát nějaký odkaz na TT na Manu?

A k tématu. Nejen GP zrušit, ale i fotbal, hokej a možná i další sporty, u kterých snad ani o sport nejde. Pokud se uplácí za prohru či výhru, tak to není sport, ale hnusný byznys. Diváci jsou pak blbečci, kteří se na tomto kšeftu naivně podílejí. Teď je před soudem náš fotbal, byly průsery i v hokeji, tak do háje čemu máme věřit, když sport není sport, vzduch není vzduch, politika není politika, oteplování není oteplování a babiš není stbák ?
Nedávno jsem četl, jaký plat má nějaký čutalista. Vycházelo to přes milion Kč denně ať hraje či leží nebo chlastá. Jde o to, kde se ty peníze berou, když odměny, přestupy, nákupy, trenéři apod. tolik stojí. A co Dakar? Slyšeli jsme několik přednášek přímého účastníka. A co říkal? Jde jen o prachy.
Kdysi jsem dostal doporučení kolektivní sporty ignorovat. A v indivindy sportech podfuky nejsou? Co box?
Závěrem by bylo dobré si zanadávat, poplivat, napsat něco vulgárního na účet MOTO GP Brno a poté, až vychladneme jít zkontrolovat, olej, gumy, svíčky a připravit motorku na zimu, bo letos se bude jezdit asi i v zimě. A to GP Brno asi nikdy nebude. Tak co Abraháme, nakopni to a jedem GP zima Ostrava.
miri1
Příspěvky: 333
Registrován: 01 črc 2015, 22:27

Re: GP BRNO - Být či nebýt?

Příspěvek od miri1 »

Zde jsou údaje pro příští rok:
https://www.iomtt.com/tt-info - je tam i krátké upoutávkové video. Aby jste si udělali představu za jakých podmínek se jezdí, posílám odkazy na krátké sestřihy z letošního roku:
https://www.youtube.com/watch?v=o8ctuTbZan8
https://www.youtube.com/watch?v=iRWp9rhfS_0

a z loňského roku:
https://www.youtube.com/watch?v=I7H4Z5Grn8Y.
Kdo bude mít zájem - videí najde na youtube spousty, včetně tzv. crasch sestřihů :shock: :shock:
Alois
Příspěvky: 1873
Registrován: 23 dub 2011, 00:08
Bydliště: OSTRAVA!!!

Re: GP BRNO - Být či nebýt?

Příspěvek od Alois »

Tak tomu říkám závod! Nádhera! Na okruzích je to trochu nuda, ale toto je paráda.
Nějak tak podobně jsme jechali na poslední vyjížďce na Kozinec polskými městy. Možná o chlup pomaleji.
miri1
Příspěvky: 333
Registrován: 01 črc 2015, 22:27

Re: GP BRNO - Být či nebýt?

Příspěvek od miri1 »

Opravdu je to tak - na okruhu je to nuda. Road racing chce mít jen trochu slušné veřejně dostupné cesty a už to frčí - žádné zalistovací poplatky, nové asfaltové koberce zhruba co 5-8 let atd., vše jak již bylo řečeno v řádech stovek miliónů korun. Samozřejmě i tento druh motosportu stojí taky pořádný balík, ale nároky moto GP jsou o velký level výše. Nechci shazovat umění jezdců Moto GP ve všech třídách, ale přesto si myslím, že světová špička road racingu má přece jenom o dost více "koule" na svém místě 8-) 8-).
Pokud to ale vezmeme objektivně, tak pokud státní kasa nedá peníze do Brněnské GP, tak se ty penízky vytunelujou zase někde jinde a někým jiným.
miri1
Příspěvky: 333
Registrován: 01 črc 2015, 22:27

Re: GP BRNO - Být či nebýt?

Příspěvek od miri1 »

..... a ejhle co se objevilo dnes na netu:
https://www.sport.cz/moto/motocykly/cla ... .cz#hp-sez
... ať si každý myslí co chce v tomto kocourkově....
Alois
Příspěvky: 1873
Registrován: 23 dub 2011, 00:08
Bydliště: OSTRAVA!!!

Re: GP BRNO - Být či nebýt?

Příspěvek od Alois »

Už se k tomu zde napsalo dost a myslím, že asi není moc závažných důvodů, proč na GP Brno přispívat.

ALE. Za vším hledej peníze. Ze 100 miliónů kdyby jen 5% provize za.... cokoliv - třeba jen za sehnání dotace. Je to pěkný úplatek. A kolik úplatků se musí dát, za takovou akci? Nemyslím, že se na autodrom dostane všechno. Je možné, že si pár lidí ze státní kasy naplní své kapsy. Vždyť ten nejvyšší nám jde příkladem. Pak se to přenáší na kraje - a zase Brno kradlo a z krajů do měst zase se kradlo - např. kauza neoprávněné měření rychlosti, a pak na lidi. Jsme na předním místě v Evropě v korupci.

Proč nemáme na kvalitní silnice, na dálnice např. s Rakouskem, na dopravní infrastrukturu a pod. Proč se opravují jen dobré silnice bez vad?

Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze. Úplatky.Peníze.

A pořád dokola. Já myslím že se ty peníze najdou.
Alois
Příspěvky: 1873
Registrován: 23 dub 2011, 00:08
Bydliště: OSTRAVA!!!

Re: GP BRNO - Být či nebýt?

Příspěvek od Alois »

Včera večer na ČT1 bylo vyjádření primátorky Brna, že GP Brno v příštím roce asi nebude. ASI.
miri1
Příspěvky: 333
Registrován: 01 črc 2015, 22:27

Re: GP BRNO - Být či nebýt?

Příspěvek od miri1 »

Tak a je konečně rozhodnuto, že GP Brno příští rok nebude - viz:
https://www.sport.cz/moto/motocykly/cla ... .cz#hp-sez. Co bude dále se asi ze zřejmých důvodů nikdo ze zainteresovaných vyjadřovat nechce, protože nutnou podmínkou bude oprava povrchu trati GP Brno, protože ......" Hlavním důvodem je nekvalitní asfaltový povrch trati, na nějž si letos v létě během brněnské Grand Prix stěžovali přední světoví motocykloví jezdci., tož musí si dávat pozor, aby si neudělali nějaké to bebínko během eventeulního pádu - což zase nahrává porovnání s road racingovými závody a kdo má větší koule a hlavně srdce v tomto srovnání - já v tom mám absolutně jasno. A to do hry bude vstupovat i fakt jestli Dorna bude chtít se zase s Brnem dohadovat na dalších ročnících Moto GP o cenách poplatků atd.
Tak GP Brno zatím pápápápá :) :o
Radek7777
Příspěvky: 260
Registrován: 16 črc 2016, 20:54

Re: GP BRNO - Být či nebýt?

Příspěvek od Radek7777 »

Konečně konec tunelu: Totální "nenažranost" DORNA - navýšení zalistovacího poplatku na dvojnásobek. Další podobný - Abrhám st. a spol. - jeho majetek (okruh) má opravovat stát(my). K tomu všemu "nalepení" ti další, kteří taky "vysávalí" pokladnu pro sebe. Má pravdu náš předseda, PENÍZE, ÚPLATKY, PENÍZE.... Prostě KONEC...a díky bohu!! Ale slzu v oku mám....za tu historii, kdy to byl ještě sport, tak jak má být. :|

"GP BRNO"
220px-Groom-Texas.jpg
220px-Groom-Texas.jpg (10.09 KiB) Zobrazeno 2256 x
Odpovědět