Na našich akcích jsem občas slýchával, že politika mezi motorkáře nepatří. V některých klubech mi řekli, že se o politice na jejich akcích nebaví. Problém je, že většinou nebývá s kým se věcně o politice bavit. Ale to už je o výběru diskutujících.
Abych mýtus, že "politika do motorkářiny nepatří" vyvrátil, uvádím pár faktů z Wikipedie s tím, že tato databáze není založena na vědeckém podkladě, ale lze z ní pro tyto účely čerpat.
Pro ty, kteří mají "svůj názor" a fakta je nezajímají, dále nečtěte.
Cit: Politika (z řeckého polis – město, politiké techné – správa obce) je mnohoznačný pojem obvykle označující proces a metodu rozhodování určité skupiny lidí s pluralitními zájmy a názory. Věda zabývající se politikou se nazývá politologie. Politika je sférou, v níž je přítomné neustálé větší či menší napětí mezi „vládnoucí“ (politika shora) a „emancipační“ (politika zdola) politikou.[1] Politiku lze chápat také jako boj o společenské uspořádání.[1]
V rámci rozhodovacích procesů je politika správa věcí veřejných, uměním řídit stát a hájit zájmy jednoho státu vůči druhému, vytvářet a udržovat vztahy mezi těmito státy.
A dále: Prostředkem politiky je politická moc, kterou lze získat buď demokratickými prostředky, nebo násilím.[zdroj?] V otevřených společnostech demokracií vstupují do politiky politické subjekty politickým přesvědčováním (argumentací zúčastněných stran) a vyjednáváním (často kompromisní dohodou) a tak vytvářejí či spoluvytvářejí politická rozhodnutí. Mezi takové subjekty mohou patřit jednotlivci (občané), stejně jako organizace (politické strany a hnutí, spolky a jiné zájmové skupiny). Vynutitelnost politického rozhodnutí je zajištěna autoritou (která vykonává politickou moc).
Těch definic je více, ale k tomuto článku to stačí. Takže důležitá a lehce k pochopení je podtržená věta. Z té plyne, že se jedná o záležitost, která se týká veřejnosti či veřejných věcí. Nikoliv soukromých. A potud je jasné, že například cena benzínu je věc veřejná a tedy politická. Taky řešení dopravní situace, stav silnic, technické prohlídky, emisní normy, zákaz spalovacích motorů, elektromobilita, zákon o dopravě na pozemních komunikacích apod.
Veškeré zákony, je věc politická, pandemie kovidu a dal. Tyto věci se nás bezprostředně dotýkají a patří do sféry politiky. Možná bohužel, protože některá rozhodnutí politických představitelů byla opravdu hloupá. Ale málo víme o tom, jak se zákony schvalují.
Příklad za všechny může být cena benzínu. Jistě na jaře každý radil, jak se má cena benzínu a nafty zastropovat jako v Maďarsku. Jak tam mají levně a nemáme proti Rusku schvalovat sankce a jak je naše vláda špatná. To vše je politika. Dnes vidíme, že Maďarsko nemá benzín a jejich inflace je 20% a ceny energií vyšší než u nás. U nás dnes benzin za 37Kč, inflace 14% a energie zastropované s velkým státním příspěvkem pro občany.
O čem se hovoří? Elektromobilita - od r. 2035 zákaz výroby spalovacích motorů , během 2 let norma S7 - velmi přísná, na trhu už v podstatě nelze sehnat chopper, velmi těžko nebo vůbec nelze dovézt motorky z USA, STK na každou hovadinu, bodovací systém a vybodování, stav silnic, nedokončené dálnice resp. nenavazují na zahraničí - Rakousko, ceny ubytování (soukromá věc závislá na EU zákonech), zdražování, proč nejsou na trhu EU stejné motorky jako v USA, dálniční poplatky, zvýšení cen pálení slivovice v palírnách atd.
O tom všem mezi sebou hovoříte. Tak nemůže nikdo říct, že se na motosrazech o politice nemluví. Jen ten, kdo obvykle okřikuje druhé, tomu nerozumí.
POLITIKA vs. MOTORKY
-
- Příspěvky: 1881
- Registrován: 23 dub 2011, 00:08
- Bydliště: OSTRAVA!!!