ČIŠTĚNÍ MOTORKY

Odpovědět
Alois
Příspěvky: 1873
Registrován: 23 dub 2011, 00:08
Bydliště: OSTRAVA!!!

ČIŠTĚNÍ MOTORKY

Příspěvek od Alois »

Za doby, co vlastním motorku (cca od 9 let Jawa 550) řeším častý problém, jak ji vyčistit, aby to za něco stálo. Na čopru se více leští než jezdí, to je přece jasná věc. Jenže ono to není sranda a každý přece ví, že když je motorka nebo auto dobře umyté, lépe jede! A kdo to neví, tak na to musí přijít sám.
A protože těch různých přípravků mám celkem dost, tak zde mohu poradit, co se mi osvědčilo nejlépe i na autě respektive nejdříve na autě a pak na motorce. Spíš jsem zkoušel přípravky, které vytváří lesk na karoserii. Nevím, jestli vosky chrání povrch laku proti abrazi, ale je jisté, že když je karoserie dobře navoskovaná, špinavá voda steče a povrch zůstane déle čistý. Chci podotknout, že je to můj názor a nikomu ho nevnucuji.

Jediný přípravek z dob totality dodnes funguje na chrom a to Neoxyd. Pořád se prodává a jeho výhoda je, že má lehce abrazivní vlastnosti a lze s ním vyleštit i drobné zašlé lokality chromu i hliník. Navíc vytváří vodoodpudivou vrstvu. Netvrdím, že je nejlepší, ale je cenově přijatelný, dlouho vydrží a lze s ním zaleštit i lehce odřený lak na hotovo. Na lak před Neoxydem použiji Silichrom možná spíše Tempo. Pozor na něj, je více abrazivní a musí se pak zaleštit Neoxydem a pro fajnšmekry nakonec i voskem např. Turtle - se dosáhne vysokého lesku. Vše aplikuji na mokré hadře. Pokud se Silichrom použije na lesklý lak, tak se podře do matného povrchu. Toho lze využít na hrubší škrábance.

Kdysi jsem koupil na lak, chromy a plasty na motorku spray od Castrolu Bike Polish za 325,-Kč. Protože jsem se spletl v ceně, peníze mě dost mrzely do té doby, než jsem jej začal používat. Lehce se nastříká na vše a utře a krátce doleští. Lak, chromy i plexi. Úžasný lesk a rychlá práce. Bohužel dlouho nevydrží jako vosk Turtle, ale funguje výborně.

Na auta jsem zkoušel různé přípravky na mytí i leštění. Nejdéle jsem používal onen Turtle wax, je výborný, dlouho na autě vydrží cca 3 měsíce, ale je s ním hrozně namáhavá práce. Udělat pořádně 2 auta za odpoledne je těžké.

Bezvadný vosk je SONAX Polish&Wax COLOR NANO leštěnka černá 296100 za 300,-Kč, 500 ml, která má i černou tužku na škrábance. Jednodušší práce než s Turtle, vodorozpustná a na černý lak výborná, protože zakryje i drobné škrábance. Lze koupit v základních barvách RGB i stříbrnou. Používám černou na červeného Dragstara i plexi a není s tím problém. Tím jsem přestal Turtle skoro používat.

Asi čím jsem starší tak tím se mi nechce ztrácet energii a hledám jednodušší postupy. Mám i aktivní pěnu - velmi málo používám, vosk na mokrý povrch atd. Někdo něco poradil, já to koupil na zkoušku.

Kdysi mi Filo řekl, že na leštění bez mytí je dobrá utěrka z mikrovlákna. Je to pravda. Na rychlé otření to funguje super a chromy se lesknou dostatečně.

V současné době používám jen NANO MAGIC SHAMPOO, výrobce KOCH za cenu 255,-Kč/750 ml. Láhev je na 15 umytí, při frekvenci cca 1x měsíc to na motorku vyjde na 2 roky.Do kýble s 10 l vody se nalije 50 ml (velká česká štamprle), umyje se houbou (používám jen kartáč) a pak se opláchne vodou a ta steče a je povrch jak víno. Mám s ním asi rok a půl zkušenosti hlavně auta i motorky a pokud nevymyslí něco výrazně lepšího, tak ho nevyměním. Běžné mytí kartáčem z kýblu, ostříká se a voda steče skoro jako na videu. Vydrží tak max 2 měsíce dle ježdění atd. Mezitím myju čistou vodou. Na motorce výhoda, že zateče i do míst, kam se lehce nedostanu a po oplachu se leskne. Video: https://www.youtube.com/watch?v=Lpdl-_srN0k nebo https://www.youtube.com/watch?v=Lpdl-_srN0k. Skoro to tak funguje. Nevýhoda je, že stěrače po aplikaci tak dobře nestírají, ale rychle se to umyje něčím z ostřikovače.
rosta
Příspěvky: 105
Registrován: 13 srp 2011, 16:50

Re: ČIŠTĚNÍ MOTORKY

Příspěvek od rosta »

Zdravím přátelé. Když to tak čtu, se musím pochlubit, jak jsem já nakoupil kosmetiku na svá vozidla. Nedávno jsem přijel k Hornbachu a než jsem stačil zaparkovat,tak už byl u mě klučina, že je zaměstnancem myčky někde ve Frýdku a vrazil mi do ruky vizitku. Čumím na něj jako vůl a už mi viksoval auto. Hnedle lak pod klikama a šup a už byl na zadním okně a teď si všimnul na boku malé oděrky a už to glajchoval. Nestačil jsem říci ani slovo. Strčil mi pod nos přípravek, že je to úplná bomba. Že je to sice trochu drahý, ale že budu spokojený. Prostě nebyl k zastavení. Hučel do mě, že jsem nevěděl čí jsem. Dal mi do ruky ten zázrak a že mi ho dá za 690.- a když si vezmu dva, tak ten třetí mám zadara. Já jenom koktal, že mám jenom motorku a auto. Že mi stačí jedno balení. Vytáhl jsem tisícovku, chlapec ji vzal, vrazil mi do ruky druhé balení s tím, že mi to dá se slevou a tak jsem měl dvě za tisíc. Namítal jsem, že nebudu mít čím zaplatit v Hornbachu. On s klidem zahlaholil, že si mám vybrat z bankomatu a odešel. Já byl tak vyvalen, že jsem zapoměl, pro co jsem tam vlastně přijel. Pořád jsem myslel na to, jak se mnou vyjebal. Já starý vůl, který je tak opatrný, se nechal napálit. Jak jsem přijel domů, tak jsem vlítl na internet, co jsem to vlastně koupil. Je to leštěnka CAR PORT a opravdu tam je cena 690kč. Teď jenom čekám, jak se oteplí, abych to vyzkoušel, jestli je to ono a né nějaký podvrh.
Jinak používám šampón TURTLE, leštěnku TURTLE WAX. Na chrom NEVR-DULL. Kůži ošetřuji LEDER-BALSAM. Myslím si, že to mám slušně ošetřeno. Pravda je, že se teda něco naleštím. Zatím mě to baví a můžu se ohnout, tak s tím nemám problém. Sám si to potom zhodnotím a pochválím, jak se mi to povedlo.
Teď, jak to píši, svítí nádherně slunce. Určitě někteří vyjedou. Já si to odpustím a počkám, až se odsolí cesty. Pak si to pořádně (jest-li zdraví dovolí) užiji...
Tak to byl takový malý příspěvek ke kosmetice. Zdravím. Rosťa
Přílohy
WP_20140719_010.jpg
WP_20140719_010.jpg (166.81 KiB) Zobrazeno 3369 x
Alois
Příspěvky: 1873
Registrován: 23 dub 2011, 00:08
Bydliště: OSTRAVA!!!

Re: ČIŠTĚNÍ MOTORKY

Příspěvek od Alois »

Jen rychlou informaci o výrobcích, které se prodávají po názvem PIKATEC s dodatkem nanotechnology. Reklama proběhla i v televizi a na trhu jsou asi tak 2 roky.
Měl jsem jejich NANO Armour a NANO Ceramic, které je údajně lepší a stačí aplikace jen 1x na rok. U Armour se musí aplikovat 2x. Dnes mají řadu dalších výrobků snad na všechno- www.pikatec.cz.

Armour jsem použil na auto i na motorku. Na kapotě auta jsem to téměř nepoznal, na motorce se účinek nevyrovnal ani Turtle vosku. Dost blbě se rozlešťuje.

Ceramic jsem aplikoval letos, je to dost těžká práce, nejde to dobře rozleštit a dá to fakt zabrat, aby byl povrch naleštěný. Účinek není špatný. Při jízdě v pořádném dešti je motorka čistá a je vidět, že vodu odpuzuje. Po umytí dává laku i dobrý lesk. Ale pozor. Je v něm rozpouštědlo toluen a tak se musí dát pozor, co se ošetřuje. A taky, čím se nanáší. Jejich origo Aplikační houbička z mikrovlákna se mi rozpustila a musel jsem ji reklamovat. Na autolaku se nic neděje, dokonce na Goldwingu - vodouředitelný lak se také nic nestalo-neponičilo. Ostatní povrchy jako obyčejné plexi nebo plasty by to mohlo rozpustit a nadělat škodu.
Nevím, jak dlouho to vydrží, uvidíme.

Totéž platí i o přípravku NANO Protect Glass - na skla. Nepoznal jsem účinek ani na autoskle, ani na plexi Golďase. Riskl jsem to s tím, že plexi je tvrzené a nenaleptá se.

Zkrátka, obsah nanočástic v přípravku je 4%, zbytek rozpouštědlo a bůhví co. Dle mého názoru se zmíněné výrobky nevyplatí kupovat, protože nemají nijak zvlášť výrazný efekt.

Pro srovnání: Existuje NANO Turtle wax, je s ním dobrá práce, lehce se rozleští a viditelně odpuzuje vodu z povrchu.
Odpovědět